Ciężki i lekki po raz pierwszy

Dzisiaj otwieram kolejny, podobno bardzo ciężki temat z Dziecięcej Matematyki. Lekko nie będzie, ale będę się starał.

Zaczyna się zupełnie niematematycznie… bo zamiast figur, cyferek, kredy i tablicy jest szklarnia, a właściwie foliarnia (foliowy odpowiednik szklarni?), zwana potocznie foliowcem. Pobrudzony ziemią, pomoczony wodą wkraczam w nowy matematyczny dział i zapoznaję się z „ciężkim” i „lekkim”.

Chociaż dopiero oswajam się z tym tematem, to już powoli zaczynam wybierać odpowiednie przedmioty, gestami i mimiką określać ich ciężar (jak lekki, to robię minę kota ze Shreka, a jak ciężki to stękam i marszczę nos), a nawet nazywać.

Bez względu na to, czego się uczę, całe dzisiejsze zajęcia kręcą się wokół ogrodnictwa. Oczyszczam teren z kamieni, wsypuję ziemię do skrzynki, wsypuję nasionka, podlewam, a potem zbieram plony. W tym momencie kończy się temat „ciężki i lekki”, a zaczyna liczenie od jednego do trzech. Nie przepadam za tym, a nawet tego nie lubię i jak tylko p. Kasia zaczyna mnie do tego zachęcać, robię obrażoną minę. Ale mus, to mus. Chętnie zebrałem i niechętnie policzyłem plony i mogę brać się za robienie surówki. Niestety tutaj też muszę wszystko policzyć – trzy pomidory, trzy pęczki rzodkiewek, trzy cykorie. Trzy kawałki pomidora, trzy rzodkiewki, trzy liście cykorii.

No i talerzyki też są trzy – jeden dla mnie, jeden dla Mamy i jeden dla Kasi. Smacznego!


Jeden komentarz do wpisu “Ciężki i lekki po raz pierwszy

  1. Stasiu! Kochany,mały aniołeczku mam do Ciebie słów kilka. Od dawna nic nie sprawiło mi takiej radości jak trafienie na Twój nietuzinkowy blog. Jesteś cudownym chłopczykiem, małą iskiereczką radości dzięki Tobie przy każdym zdjęciu i wpisie uśmiecham się do monitora 🙂 Cieszy mnie każdy Twój postęp,nowa umiejętność. Wiem ile wkładasz w to wysiłku i cudnie,że się udaje! Przesyłam uściski i buziaczki. Poproś mamusię,żeby Cię ode mnie wyściskała. Cała Wasza dzielna czwórka jest cudowna 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *