Kilka słów o II Pomorskiej Konferencji na Rzecz Osób z Zespołem Downa – Ja Też mam przyszłość

W sobotę…

…wcześnie rano wyruszamy z domu. Kierunek Sobieszewo. Tak bardzo nie chcemy się spóźnić, że dojeżdżamy na długo przed czasem. Rejestrujemy się, odbieramy teczkę z rozkładem jazdy, meldujemy się w hotelu, a potem każdy śmiga w swoją stronę. Rodzice idą na pierwszy wykład, a ja i Antoś na zajęcia z wolontariuszami.Spotkanie z wolontariuszamiChętnie bym Wam opowiedział co nieco o wykładach, ale nikt mnie na nie nie zaprosił. Cały dzień spędzam z dziećmi i uroczymi studentkami. Za to Mama i Tata dzielnie słuchają, notują i chłoną nową wiedzę niczym Pan Gąbka wodę. Dzisiaj jest dzień edukacyjny, więc informacje, które zbierają dotyczą sposobów wspomagania mojego rozumku. My już wybraliśmy naszą ścieżkę do nauki i rozwoju mowy – Metodę Krakowską, a teraz utwierdzamy się tylko w przekonaniu, że nasza decyzja była słuszna. I to tyle jeśli chodzi o j.polski.

Naukę matematyki rozpocząłem w Skarszewach od „Dziecięcej Matematyki” wg Gruszczyk-Kolczyńskiej, którą prowadzi ze mną p. Kasia. Nie zamierzam z niej rezygnować, bo przynosi wspaniałe efekty i daje mi dużo radości, ale zamierzam coś dodać – klocki Numicon, które świetnie dogadują się z Metodą Krakowską.

Wstaję rano w niedzielę…

…i od razu jestem gotowy do wyjścia. Stoję przy drzwiach i mówię „dzieci”, „kolaki”. To taki skrót myślowy oznaczający, że chcę iść do dzieci, do przedszkolaków.

Dzisiaj jest dzień medyczny, więc mam do powiedzenia ciut więcej. A to dlatego, że razem z rodzicami wybieram się na konsultację do dr Wierzby. Zbliżająca się konferencja i możliwość konsultacji medycznych zmotywowały mnie żeby w końcu, po długim czasie zrobić pełen zestaw badań krwi. Byłem na nich w piątek rano, jeszcze przed śniadaniem i byłem bardzo dzielny, a to są wyniki:

Wygląda na to, że wszystko jest w porządku, a nawet lepiej. Spróbujemy odstawić euthyrox. W tej chwili dostaję codziennie ćwiartkę 25′. Od przyszłego tygodnia przechodzę na ćwiartkę 5x w tygodniu, a po czterech tygodniach sprawdzimy jak ta zmiana wpłynęła na moje tarczycowe wyniki i na tej podstawie zobaczymy (tzn. pani doktor zobaczy) co dalej. Poza tym przez najbliższe 3 tygodnie będę wciągał zestaw witamin z grupy B, bo mam pewne niedobory. Za pół roku do ekipy moich suplementowych wspomagaczy (Kidabion, Omegamed, Ginkofar) dołączy Żeń szeń. I to już chyba wszystko. Aj, i jeszcze od czasu do czasu mam popijać zieloną herbatkę. W sumie to popijałem ją przez całe moje życie płodowe, a potem przez cały rok wysysałem razem z maminym mlekiem. Teraz też mi się zdarza podpijać z Mamy kubka, chociaż zdecydowanie wolę wodę.

Moje wyniki ogląda też pani doktor hematolog i mówi, że moje krwinki są trochę za duże. Może być to wynik niedawnego przeziębienia, albo niedoboru kwasu foliowego. Jeśli nie będę chorował, to za dwa tygodnie mam powtórzyć badania, najlepiej z ręcznym rozmazem, bo wtedy wszystko lepiej widać.

Tyle, jeśli chodzi o lekarzy. Tata rozmawia z dietetyczkami na temat mojej nietypowej, słoikowej diety i pomysłu na jej rozszerzenie, ale niestety nie dowiaduje się niczego nowego… trzeba próbować i tyle, czyli robić to, co Rodzice robią już od dwóch lat, nie odnosząc przy tym najmniejszego sukcesu.

Ostatnią konsultację, z klocków Numicon, mam z Ciocią Iwoną z Fundacji Wspierania Rozwoju „Ja Też”. Ciocia pokazuje nam (mi i Mamie) jak możemy bawić się tymi klockami, bo właśnie od oswajania przez zabawę, a nie od mnożenia i dzielenia trzeba zacząć. NumiconA co możemy robić?

 • zapełniać planszę klockami. Najlepiej na zmianę – raz ja, raz Mama (albo Tata, albo Antoś),
 • dzielić klocki na zbiory, czyli kategoryzować – do jednej miski wrzucam „jedynki”, do drugiej „dwójki”,
 • wkładać paluszki w dziurki,
 • układać sekwencje,
 • układać szeregi – póki co, od „jeden” do „trzy”,
 • i wiele innych rzeczy, które przyjdą nam do głowy w trakcie wspólnej zabawy.

NumiconWięcej nie przyswoiłem, bo dopadł mnie Morfeusz!NumiconPo drzemce wracam jeszcze do wolontariuszy…II Pomorska Konferencja…ale już nie na długo. II Pomorska Konferencja na Rzecz Osób z Zespołem Downa dobiega końca. Czas wracać do domu. Ale zanim to nastąpi, koniecznie musimy pójść nad morze!

Organizatorom, czyli Fundacji Wspierania Rozwoju „Ja Też” serdecznie dziękujemy za zaangażowanie oraz wielką i ciężką pracę, którą włożyliście w przygotowanie tej wspaniałej konferencji! Mamy świadomość, że poświęciliście na nią wiele godzin swojego bezcennego, wolnego czasu, którego każdy z nas ma przecież tak niewiele. Dziękujemy, że Wam się chciało! Dobra robota!

PS A żeby nie było, że ja tak całkiem nic przez te dwa dni, to mam dowód na to, że jednak coś…

Dziennik Wydarzeń

Dziennik Wydarzeń

…tak, tak, oczy Was nie mylą! Dzielnie wklejam i omawiam z Mamą zdjęcia w moim całkiem nowym, całkiem wspaniałym Dzienniku Wydarzeń.


Wpis “Kilka słów o II Pomorskiej Konferencji na Rzecz Osób z Zespołem Downa – Ja Też mam przyszłość” został skomentowany 2 razy

 1. Witam, cyt.” Poza tym przez najbliższe 3 tygodnie będę wciągał zestaw witamin z grupy B, bo mam pewne niedobory. Za pół roku do ekipy moich suplementowych wspomagaczy (Kidabion, Omegamed, Ginkofar) dołączy Żeń szeń. I to już chyba wszystko. Aj, i jeszcze od czasu do czasu mam popijać zieloną herbatkę.”
  Staś ma 6 lat i co ?Można dziecku podać takie suplementy? No mam pytanie,które mnie nurtuje, Kidabion, Moegamed to rozumiem ale Ginkofar i jeszcze Żeń szeń ? Pytam bo w aptece powiedziano mi, że te suplementy podaje się po 12-ym roku życia.
  pozdrawiam
  Ewa mama Julki lat 9 z ZD

 2. Witam ponownie. nadal czekam na odpowiedź. Teraz czytam, że napisałam ” Staś ma 6 lat… a dopiero skończy 4 lata. No i jeszcze Żeń szeń ? Tak sobie myślę, czy nie za dużo naraz tych suplementów ? Czy to lekarz zapisuje, jeśli tak to czy to jest udowodnione badaniami, że pomaga/ wspomaga ? Zespołu Downa się tym nie wyleczy ale jeśli ma pomóc to moje pytanie jeszcze raz ponawiam… Czy te suplementy przepisuje lekarz ? czy może Staś uczestniczy w jakimś programie badawczym?
  Sorki, że tak pytam ale mam dziecko z ZD w wieku 10 lat.

  pozdrawiam
  Ewa,mama Julki z ZD lat 10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *